Methionin

Methionin (Met)

skupina: esenciální aminokyseliny
chemický vzorec: C5H11NO2S

Methionin je čtvrtou esenciální aminokyselinou. Spolu s cysteinem je jedinou aminokyselinou, která obsahuje síru. Hraje důležitou roli v syntéze jiných proteinů a hormonů, např. (spolu s lysinem) karnitinu a melatoninu. Methionin omáhá rozpouštět tuky a zabraňuje jejich ukládaní v játrech. Může ovlivňovat syntézu jiných aminokyselin, cysteinu a taurinu. Důležitý je pro správnou funkci imunitního i nervového systému. Přispívá k tvorbě neurotransmiterů (adrenalinu, noradrenalinu, dopaminu).

Methionin může zabraňovat vzniku svalové slabosti a intoxikace těžkými kovy. Má silné antioxidační účinky, pozitivně může ovlivnit stav pacientů trpících Meulengrachtovým (Gilbertovým) syndromem, tedy poruchou metabolismu žlučových barviv v krvi. Methionin rovněž snižuje hladinu histaminu, ukázal se být účinným prospěšným pacientům se schizofrenií.

Methionin je doporučován při problémech s vlasy. Vlasová mezoterapie často spočívá v aplikaci roztoku, ve kterém je methionin obsažen.

Síra, jíž methionin obsahuje, je nezbytným komponentem v tvorbě chrupavek. U pacientů s artritidou může její nedostatek představovat komplikace v podobě obtížnější hojivosti. Studie prokázaly, že pacienty nemocní artritidou měli třikrát nižší množství síry v chrupavkách, než zdraví jedinci podrobení výzkumu.

Methionin jako doplněk stravy je nejúčinnější v kombinaci s vitaminem B či jinými doplňky obsahujícími síru.  Jeho působnost se pozitivně vztahuje na růst chrupavek, redukci bolesti či zánětlivých stavů kloubů, anebo ke zmírnění projevů Parkinsonovy choroby.

Nedostatek methionu vede k poruchám neurologického charakteru, zejména degradaci míšních axonů (nervových vláken).

Methionin by neměly užívat osoby trpící revmatoidní artritidou, vysokým cholesterolem nebo poruchami srdeční činnosti. Podléhá totiž přeměně na homocystein, jehož přebytek vede ke kornatění tepen a představuje tak  výrazné riziko.

Potraviny bohaté na methionin

  • mořské řasy
  • sezam, rýže, obilniny
  • švestky, borůvky, pomeranče, kiwi, hrušky, rozinky, hrozny, meruňky, guava, avokádo, fíky, broskve
  • pistácie, dýňová, melounová a slunečnicová semínka
  • maso (jehněčí, hovězí, vepřová panenka, kuřecí)
  • sýry (parmezán, tvrdý kozí sýr, nízkotučný cottage) , mléčné výrobky, vejce

 

Tagy: esenciální aminokyseliny methionin