Threonin

Threonin (Thr)

skupina: esenciální aminokyseliny
chemický vzorec: C9H11NO2

Threonin je šestou esenciální aminokyselinou. Jako poslední z hlavních dvaceti proteinogenních aminokyselin ji objevil threonin v roce 1930 americký dietetik Wiliam Cumming Rose.

Funkce threoninu jsou rozličné. Vyskytuje se v kostech a pojivové tkáni, je ve velké míře obsažen v elastinu a kolagenu a zejména také v srdeční svalovině. Předpokládá se tedy, že přispívá k pevnosti a pružnosti pojiv (vaziv, tkání, chrupavek …) a výživě kostí a zubů. Threonin má také využití v imunitním a nervovém systému – podílí se na produkci neurotransmiterů a je nezbytnou složkou protilátek.  

Metabolicky threonin podléhá přeměně na pyruvát a nakonec koenzym A.  Je zde tedy naznačena jeho spojitost s cyklem kyseliny citronové, Krebsovým cyklem, není však docela objasněna.

Threonin je nezbytný k syntéze dvou neesenciálních aminokyselin – glycinu a serinu.

Protože je threonin velmi dobře dostupný v mnoha typech potravin, je jeho nedostatek velmi vzácný. Přesto se však může objevit u vegetariánů, veganů či osob, které drží striktní dietu. Příznaky nadbytku threoninu jsou zejména psychologického charakteru – nervozita, deprese. Může zapříčinit zažívací obtíže a hromadění tuků v játrech, které vede k jejich selhání.

Nadbytek threoninu však může vést k nahromadění amoniaku a intoxikaci jater, proto by jako doplněk stravy měl být užíván na základě konzultace s lékařem.  Vliv a možné vedlejší účinky threoninu v případě těhotných a kojících žen nebyly dosud úplně definovány, proto by ani  tam neměl  být dodatečný přísun threoninu lehkovážným rozhodnutím.

Studie naznačují, že by threonin mohl pomoci při léčbě některých onemocnění nervové soustavy – roztroušenou sklerózou, nebo Lou Gehringovou chorobou (amyotrofickou laterální sklerozou). Prospěšný může být při léčbě lehčích typů deprese.

Potraviny bohaté na threonin

  • maso (kuřecí, jehněčí, hovězí, játra)
  • mořské plody (měkkýši, surmovky, sépie, chobotnice, mušle, krabi, krevety, ústřice)
  • tvaroh, sýry (parmezán, tvrdý kozí sýr, cheddar)
  • ryby (tuňák, makrela, pstruh, losos, treska pestrá, platýs, mořský okoun)
  • houby, řeřicha, špenát, zelí, křen, rýže, ořechy
  • listová zelenina, fazole, sója, vojtěška
  • sezamová a slunečnicová semínka, ořechy
  • fíky, avokádo, rozinky, hrušky, datle, guava, broskve

 

 

Tagy: esenciální aminokyseliny threonin