Tyrosin

Tyrosin (Tyr)

skupina: neesenciální aminokyseliny
chemický vzorec: C9H11NO3

Tyrosin je poslední z deseti neesenciálních aminokyselin.  Je syntetizován z jiné aminokyseliny, fenylalaninu. Nachází se téměř ve všech proteinech v těle člověka.

Jeho přítomnost je nutná pro funkci centrálního nervového systému, protože je základním stavebním kamenem některých neurotransmiterů – adrenalinu, noradrenalinu a dopaminu.  Může nastoupit v případě řešení stresu, spánkové deprivace či fenylketonurie.  Napomáhá produkci melaninu, pigmentu kůže a vlasů. Podporuje funkci orgánů zodpovědných za regulaci hormonů (adrenalinu, tyroxinu, nebo hormonů hypofýzy).

Nedostatek tyrosinu jako genetická vada je vzácný. Postihuje primárně motoriku, projevuje se dystonií a tremorem. Těžká forma nedostatku tyrosinu je označována jako dětský parkinsonismus  či progresivní dětská encefalopatie. Je jen velmi obtížně léčitelná. Mezi další projevy dětského parkinsonismu patří poruchy intelektu, řečové problémy, obsesivně kompulzivní sklony, poruchy pozornosti.

Na jiném než genetickém podkladě souvisí  nedostatek tyrosinu s nízkým krevním tlakem, nízkou teplotou a neaktivitou štítné žlázy. Tyrosin jako doplněk stravy však nevyřeší všechny z těchto problémů. Tyrosin by se neměl (jako žádná z aminokyselin) bez konzultace s lékařem. Někteří sportovci užívají tyrosin pro zlepšení výkonnosti a předpokládá se, že vzhledem k emočně podpůrné funkci dopaminu, jehož je součástí, by při dlouhodobém užívání mohl příznivě působit v případě depresivních stavů. Studie však bezpečnost ani účinek užívání tyrosinu v těchto případech zatím nepotvrdily.

Tyrosinu jako doplňku stravy by se měly vyhnout osoby trpící migrénami či poruchami štítné žlázy, zejména Gravesovou chorobou, jež je charakteristická její hyperfunkcí. Vyvarovat by se jej měli také pacienti, kteří jsou léčeni antidepresivy typu I-MAO (tymoeretiky). Mezi ty patří Isokarboxazid (Marplan), Fenelzin (Nardil) , Tranylcypromin (Parnate), Selegiline.  V těchto případech totiž tyrosin může vést k náhlému zvýšení krevního tlaku, jehož vyústěním může být infarkt nebo mrtvice.

Potraviny s vysokým obsahem tyrosinu

Tyrosin je obsažen v sóje, masu (kuřecí,krůtí,rybí, zejména losos, tuňák), ořeších, mandlích, dýňových, hořčičných a sezamových semínkách či měsíčních fazolích. Nejvíce tyrosinu se nachází v mořských řasách, dále ve špenátu či potočnici lékařské. Mezi ovoce bohaté na tyrosin patří avokádo, banány, hrušky, hrozny, třešně.

Tagy: tyrosin neesenciální aminokyseliny